Halılarınızın Yolculugu

1. Sipariş alma:Halı yıkama işlemini yaptıracağınız firmaya telefon etmenizle siparişiniz alınır ve belirlediğiniz tarihte belirttiğiniz adresten halılarınız kapıdan alınır. Karşılığında size sipariş fişi verilir.

2. Fişleme (numaralandırma – barkodlama):Halıların temizleme işlemi esnasında karışmaması için kişiye özel verilen abone numarası halıya zımbalanır.

3. Ölçme(ayrım – ilk kontrol – ücretlendirme):Halı temizleme işlemine geçmeden önce halı kirlilik durumu.cinsi temizleme işlemine göre ayrımı yapılır.halı temizleme de ücretlendirme metrekareye göre yapılmaktadır. Firmalar ücret belirtirken metrekare ücretini belirtirler.bu ücretler halının cinsine göre değişmektedir.. Bunun sebebi farklı halı türlerine uygulanan işlemlerden kaynaklanmaktadır. Genelde makine (saray, atlas vb), el dokuma ve yün(ısparta, milas, lâdik vb.), değerli halılar (çin, nepal, ipek, shaggy, kilim, iran) gibi 3 gruba ayrılmaktadır. Değerli halıların temizleme ücretleri diğer gruplara göre daha pahalıdır bunun sebebi bu halıların değerinden kaynaklanan riskle(temizleme işlemi sırasında oluşabilecek bir hasar) birlikte temizleme aşamasında daha fazla ustalık isteyen işlemlerden geçmesi, kullanılan temizleme ürünlerin pahalılığı ve daha ağır olması sebebiyle işçilik maliyetidir.

4. Halı yıkama (Toz alma – yıkama – durulama ) Temizleme işlemi birkaç aşamadan oluşur bu halıların türlerine göre değişkenlik gösterebilir. İlk işlem toz almadır. Toz alma işlemi toz alma makinesi denen bir makine ile yapılmaktadır. Hassas halılar bu aşamadan geçmeyebilir.  Ön  yıkama işlemi makinelerde yapılır.halı düz ve temiz zemin üzerine serilir ıslatılır şampuanlanır ve fırçalama makinesi ile fırçalanır ardından kirli suyu sıyrılır ve tekrar şampuanlanıp fırçalanır. Bu işlem halının kirlilik derecesine göre artabilir. Ardından  ASIL YIKAMA işlemi TAM OTOMATİK Halı yıkama makinesinde Antibakteriyel Halı yıkamaya Özel Halı şampuanları ile Yıkanmaktadır Ve Her Müşterinin Halıları Ayrı Ayrı guruplandırılarak Yıkama Yapılmaktadır Kesinlikler Başkalarının Halılarıyla Birlikte Yıkanmamaktadır.

5. Halı sıkma ve kurutma (sıkma – asma – kurutma odasına koyma – havalandırma):Durulama aşamasından sonra her iki sistemde de sıkmanın tam anlamıyla olması ve kurutmanın kısa sürmesi için santrifüj (genelde kazan tipi sıkma veya rulo tipi sıkma diye adlandırılırlar) makineleri kullanılmaktadır. Sıkma işleminde halılar üzerinde sadece elle dokunulduğunda hissedebilinecek kadar nem kalmaktadır.. Nemli halıların kurutulması için mevsimsel olarak farklı işlemler yapılır. Yaz aylarında yağışın olmadığı zamanlarda halılar birbirine paralel askılara(halıda leke bırakmayacak malzemeden yapılmalıdır) asılarak açık havada bekletilir ve kokunun oluşmaması için havalandırılmış olur. Kış aylarında ise kurutma odalarına kurutulmaktadır. Kurutma odaları sıcak kapalı bir ortama sıcak hava vermek ve havanın içeride devir daiminin sağlanması yöntemiyle halılardaki nemin alınması ve buharlaşmayla atılmasının sağlandığı ünitedir. Tamamen kuruyan halılar bir süre havalandırılır ve son kontrol aşamasına geçer.

6. Son kontrol (hav süpürme – parfümleme – paketleme):Kuruyan halıların üzerinde oluşan toz ve tüy parçalarının alınması işlemine hav süpürme denir. Bu işlem el ile yapıldığı gibi otomatik hav alma makinelerinde de yapılabilir. Bu işlem yapılırken yıkamada gözden kaçan lekeler ışık altında yakından kontrol edilir. Herhangi bir lekeye rastlanırsa kontrol masası üzerinde özel leke sökücü yardımı ile leke çıkarılır Ve müşteri bilgilendirilerek Tekrar Yıkamaya Alınır. Halıdaki kötü koku oluşumunu engellemek için parfümleme yapılır ve halı paketlenir.

7. Teslimat :Tüm işlemler tamamlanınca halılar sahiplerine teslim edilmek Müşterilir en geç 2 saat öncesinde aranarak teslim  üzere araçlara yerleştirilir. Sahiplerine teslim edilir, ücret teslim esnasında peşin alınır.


Sayfamızı Paylaşın